Skip to content

93 Dutch RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$259,350
Last Sale Date
Jan 10, 1990

Property Information

Block316.01
Lot24.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,465
Acreage4.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
31%
Improvement Value:$132,500
69%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,501+3.1%
2024$22,792+3.4%
2023$22,047+0.1%
2022$22,032+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$259,350

To:

Sq Ft3,465DeedBook 3832, Page 385

Property Sale

Sale
$205,000

Property Built

Built

Year Built: 1969