Skip to content

157 Dutch RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block316.01
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,470
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
25%
Improvement Value:$75,200
75%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,235+3.1%
2024$11,866+3.4%
2023$11,478+0.1%
2022$11,470+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 17610, Page 1513

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6801, Page 734Recorded3/24/2016

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6378, Page 352NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/20/2012

Property Sale

Sale
$157,350

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6294, Page 249NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/14/2011

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5637, Page 296Recorded3/2/2006

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4858, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1969