Skip to content

159 Dutch RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block316.01
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,700
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
25%
Improvement Value:$76,400
75%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,444+3.1%
2024$12,069+9.3%
2023$11,041+0.1%
2022$11,033+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 7049, Page 531

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6023, Page 351NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/4/2009

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3818, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1953