Skip to content

82 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block316.01
Lot6.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,316
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
19%
Improvement Value:$85,900
81%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,094+3.1%
2024$12,699+3.4%
2023$12,284+0.1%
2022$12,276+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6862, Page 805

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4019, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1950