Skip to content

108 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block316.01
Lot8.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3 AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,621
Acreage2.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
19%
Improvement Value:$182,400
81%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,637+3.1%
2024$26,803+3.4%
2023$25,927+0.1%
2022$25,909+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 5438, Page 558NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/11/2005