Skip to content

10 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block316.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,508
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,400
40%
Improvement Value:$54,600
60%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,168+3.1%
2024$10,831+5.9%
2023$10,227+0.1%
2022$10,220+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 18874, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1965