Skip to content

7 Carlton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$893,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block316.03
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,452
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
32%
Improvement Value:$84,200
68%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,144+3.1%
2024$14,687+3.4%
2023$14,207+5.4%
2022$13,484+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$893,000

To:

DeedBook 19753, Page 1272

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 18070, Page 1072Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$266,250

To:

DeedBook 3841, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1968