Skip to content

4 Carlton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$771,000
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block316.03
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,431
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
32%
Improvement Value:$85,900
68%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,438+3.1%
2024$14,973+9.7%
2023$13,654+0.1%
2022$13,645+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$771,000

To:

DeedBook 19303, Page 1749

Property Sale

Sale
$267,000

To:

DeedBook 4356, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1968