Skip to content

9 Margie RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block316.04
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,236
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
29%
Improvement Value:$100,000
71%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,254+3.1%
2024$16,734+3.4%
2023$16,187+0.1%
2022$16,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

DeedBook 18646, Page 905

Property Sale

Sale
$274,000

To:

DeedBook 4544, Page 6

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4038, Page 332

Property Sale

Sale
$62,990
DeedBook 28260, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1970