Skip to content

8 Brookside CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$479,900
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block316.04
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,236
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
36%
Improvement Value:$74,400
64%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,199+3.1%
2024$13,771+3.4%
2023$13,321+0.1%
2022$13,311+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,900

To:

DeedBook 17887, Page 280

Property Sale

Sale
$354,000

To:

DeedBook 4866, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1970