Skip to content

16 Brookside CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block316.04
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,236
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
38%
Improvement Value:$66,900
62%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,278+3.1%
2024$12,878+3.4%
2023$12,457+0.1%
2022$12,448+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,236DeedBook 7015, Page 622

Property Sale

Sale
$129,500

Property Built

Built

Year Built: 1970