Skip to content

34 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block316.05
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,488
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,700
48%
Improvement Value:$47,100
52%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,020+3.1%
2024$10,688+3.4%
2023$10,339+0.1%
2022$10,331+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 19028, Page 30

Property Sale

Sale
$141,000

To:

DeedBook 4073, Page 574

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3647, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1958