Skip to content

58 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block316.11
Lot5.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,099
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
28%
Improvement Value:$83,200
72%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,137+3.1%
2024$13,711+3.4%
2023$13,263+0.1%
2022$13,254+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 4366, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$68,000

To:

DeedBook 4279, Page 444