Skip to content

7 Eldridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1990

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block316.15
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,266
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
31%
Improvement Value:$79,000
69%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,990+3.1%
2024$13,568+5.7%
2023$12,837+0.1%
2022$12,828+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

DeedBook 19103, Page 197

Property Sale

Sale
$216,000

To:

DeedBook 4066, Page 752

Property Sale

Sale
$199,990
DeedBook 3895, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1990