Skip to content

19 Eldridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$250,290
Last Sale Date
Nov 9, 1988

Property Information

Block316.15
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,763
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$97,500
74%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,260+3.1%
2024$15,770+3.4%
2023$15,255+0.1%
2022$15,244+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,290

To:

Sq Ft2,763DeedBook 3744, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1988