Skip to content

15 Mundy RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 13, 1992

Property Information

Block316.15
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,606
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,600
70%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,309+3.1%
2024$13,878+3.4%
2023$13,424+0.1%
2022$13,415+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,606DeedBook 3957, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1992