Skip to content

31 Peach Orchard DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$241,500
Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block317.01
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,308
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
27%
Improvement Value:$95,400
73%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,703+2.8%
2024$15,274+3.3%
2023$14,786+0.2%
2022$14,763+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$241,500

To:

Sq Ft2,308DeedBook 4349, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1964