Skip to content

19 Peach Orchard DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block317.01
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,335
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
29%
Improvement Value:$85,300
71%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,490+2.8%
2024$14,094+3.3%
2023$13,644+0.2%
2022$13,623+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,335DeedBook 5341, Page 393

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 4802, Page 537

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4424, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1964