Skip to content

9 Meadowlark LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jul 12, 2011

Property Information

Block317.02
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,930
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
33%
Improvement Value:$77,600
67%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,902+2.8%
2024$13,522+3.3%
2023$13,090+0.2%
2022$13,070+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft1,930DeedBook 6273, Page 122

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5097, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1965