Skip to content

5 Meadowlark LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block317.02
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,980
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
33%
Improvement Value:$74,600
67%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+2.8%
2024$13,078+3.3%
2023$12,660+0.2%
2022$12,641+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6802, Page 37

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 29360, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1965