Skip to content

10 Peach Orchard DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block317.02
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,600
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
32%
Improvement Value:$75,500
68%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,302+2.8%
2024$12,938+3.3%
2023$12,525+0.2%
2022$12,506+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,000

To:

DeedBook 4423, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1962