Skip to content

26 Peach Orchard DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block317.02
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,200
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
33%
Improvement Value:$71,700
67%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,845+2.8%
2024$12,494+3.3%
2023$12,095+0.2%
2022$12,077+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 6466, Page 157

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4425, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1965