Skip to content

3 Bissett CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block317.03
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,256
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
23%
Improvement Value:$115,000
77%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,032+2.8%
2024$17,539+3.3%
2023$16,979+0.2%
2022$16,953+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,256DeedBook 5295, Page 669

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3863, Page 657

Property Sale

Sale
$150,000

Property Built

Built

Year Built: 1985