Skip to content

32 Peach Orchard DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$80,550
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block317.03
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,858
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
27%
Improvement Value:$95,900
73%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,763+2.8%
2024$15,332+3.3%
2023$14,842+0.2%
2022$14,820+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,550

To:

Sq Ft2,858DeedBook 5030, Page 785

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4339, Page 102

Property Sale

Sale
$128,500

Property Built

Built

Year Built: 1964