Skip to content

10 Raven CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block317.05
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,599
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
30%
Improvement Value:$83,300
70%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,286+2.8%
2024$13,896+3.3%
2023$13,452+0.2%
2022$13,432+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

To:

Sq Ft2,599DeedBook 17522, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1966