Skip to content

4 Falcon RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block317.05
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,000
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
27%
Improvement Value:$91,100
73%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,054+2.8%
2024$14,643+3.3%
2023$14,175+0.2%
2022$14,154-17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft3,000DeedBook 6980, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1966