Skip to content

487 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block317.05
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,758
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
35%
Improvement Value:$65,100
65%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+2.8%
2024$11,724+3.3%
2023$11,349+0.2%
2022$11,332+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

DeedBook 6205, Page 852NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/3/2010

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3574, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1964