Skip to content

13 Red Coat DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block317.05
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,778
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
26%
Improvement Value:$105,900
74%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,287+2.8%
2024$16,815-5.9%
2023$17,872+0.2%
2022$17,845+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,778DeedBook 18197, Page 1787

Property Built

Built

Year Built: 1968