Skip to content

483 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Sep 2, 1986

Property Information

Block317.05
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class10
DescriptionEXP RANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,399
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,300
43%
Improvement Value:$49,200
57%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384+2.8%
2024$10,101+3.3%
2023$9,778+0.2%
2022$9,763+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,500

To:

Sq Ft2,399

Property Built

Built

Year Built: 1956