Skip to content

16 New Dover RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$1,035,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block317.06
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
19%
Improvement Value:$154,000
81%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,918+5.2%
2024$21,778+3.3%
2023$21,082+0.2%
2022$21,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,035,000

To:

DeedBook 19381, Page 1581

Property Sale

Sale
$419,990

To:

DeedBook 4700, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1999