Skip to content

6 Colonial DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967
Vacant Land

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block317.06
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,989
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$32,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,938-64.8%
2024$11,198+3.3%
2023$10,841+0.2%
2022$10,824+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

To:

DeedBook 19291, Page 1344

Property Built

Built

Year Built: 1967