Skip to content

1 Colonial DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$90,500
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block317.07
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,156
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
35%
Improvement Value:$58,300
65%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,793+2.8%
2024$10,498+3.3%
2023$10,162+0.2%
2022$10,147+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,500

To:

DeedBook 19004, Page 1015

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 18969, Page 790Recorded6/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967