Skip to content

3 Colonial DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Mar 12, 2012

Property Information

Block317.07
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,204
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
30%
Improvement Value:$77,000
70%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+2.8%
2024$12,856+6.0%
2023$12,129+0.2%
2022$12,111+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 6333, Page 589

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 4393, Page 381

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3905, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1963