Skip to content

32 Red Coat DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block317.07
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,810
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
37%
Improvement Value:$85,100
63%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,219+2.8%
2024$15,776+4.5%
2023$15,102+0.2%
2022$15,079+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,810DeedBook 5542, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1978