Skip to content

7 Colonial DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block317.07
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,148
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
32%
Improvement Value:$64,900
68%
Total Assessment$95,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,239+0.6%
2024$11,175+5.7%
2023$10,568+0.2%
2022$10,552+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$194,500

To:

DeedBook 4533, Page 237

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 29210, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1963