Skip to content

13 Colonial DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block317.07
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,691
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
35%
Improvement Value:$76,600
65%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,250+5.1%
2024$13,557+3.3%
2023$13,124+0.2%
2022$13,104+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

To:

DeedBook 19610, Page 1653

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,691DeedBook 19411, Page 1333Recorded3/4/2024

Property Sale

Sale
$338,000

To:

DeedBook 4654, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1967