Skip to content

7 Bristol CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block317.08
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,326
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
29%
Improvement Value:$90,600
71%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,234+2.8%
2024$14,818+3.3%
2023$14,345+0.2%
2022$14,323+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft3,326DeedBook 6950, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1968