Skip to content

18 Red Coat DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block317.08
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 4AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,408
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
31%
Improvement Value:$91,600
69%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,871+2.8%
2024$15,437+3.3%
2023$14,944+0.2%
2022$14,921+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4267, Page 137

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 3680, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1968