Skip to content

4 Heritage CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block317.11
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,672
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
37%
Improvement Value:$72,200
63%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,830+2.8%
2024$13,452+3.3%
2023$13,022+0.2%
2022$13,003+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,672DeedBook 17411, Page 1106

Property Built

Built

Year Built: 1966