Skip to content

9 Puritan RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$235,750
Last Sale Date
May 31, 1988

Property Information

Block317.12
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,994
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
31%
Improvement Value:$72,900
69%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,689+2.8%
2024$12,343+3.3%
2023$11,948+0.2%
2022$11,930+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,750

To:

Sq Ft1,994DeedBook 3703, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1969