Skip to content

19 Smiths LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block317.13
Lot21.11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3900

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,613
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
44%
Improvement Value:$44,900
56%
Total Assessment$80,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,676+2.8%
2024$9,412+3.3%
2023$9,111+0.2%
2022$9,097+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,613DeedBook 6027, Page 629NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/25/2009

Property Built

Built

Year Built: 1958