Skip to content

421 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$4,576,693
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block317.13
Lot43.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3900

Building Details

Building Class10
DescriptionWALGREENS
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage13,428
Acreage4.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$522,300
53%
Improvement Value:$484,100
49%
Total Assessment$991,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$119,042+2.8%
2024$115,789+3.3%
2023$112,090+0.2%
2022$111,922+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,576,693

To:

DeedBook 19494, Page 1011

Property Sale

Sale
$1,098,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1996