Skip to content

449 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 16, 2015

Property Information

Block317.13
Lot44.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage515
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
38%
Improvement Value:$27,100
62%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,270+2.8%
2024$5,126+3.3%
2023$4,962+0.2%
2022$4,955+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft515DeedBook 6704, Page 167

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft515DeedBook 6246, Page 28NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/6/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920