Skip to content

451 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1947

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 7, 2008

Property Information

Block317.13
Lot44.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,393
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
31%
Improvement Value:$44,800
69%
Total Assessment$64,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+2.8%
2024$7,567+3.3%
2023$7,325+0.2%
2022$7,314+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,393DeedBook 5938, Page 42

Property Sale

Sale
$205,900
DeedBook 4974, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1947