Skip to content

102 Dutch RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block317.14
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,360
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
18%
Improvement Value:$90,500
82%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,610+3.1%
2024$13,199+3.4%
2023$12,768+0.1%
2022$12,759+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,360DeedBook 5183, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1910