Skip to content

100 Dutch Rd(Block 317.14 Lot 9)East Brunswick, NJ 08816

Built 1990
Farm (Regular)

Last Sale Price
$2,280,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block317.14
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,892
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
21%
Improvement Value:$112,900
79%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,537+3.1%
2024$17,008+3.4%
2023$16,452+0.1%
2022$16,441+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,280,000

To:

DeedBook 18993, Page 1928

Property Built

Built

Year Built: 1990