Skip to content

11 Koch LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2015

Last Sale Price
$775,375
Last Sale Date
Feb 17, 2015

Property Information

Block317.15
Lot4.12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,692
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
23%
Improvement Value:$156,900
77%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,598+2.8%
2024$23,926+3.3%
2023$23,162+0.2%
2022$23,127+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,375

From:

To:

Sq Ft3,692DeedBook 6664, Page 453NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015