Skip to content

1 Nenninger LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1860
Vacant Land

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block317.15
Lot5.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,722
Acreage1.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$17,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,863+2.8%
2024$7,648+3.3%
2023$7,404+0.2%
2022$7,393+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 18108, Page 1525

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 17011, Page 495Recorded11/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1860