Skip to content

5 Nenninger LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$123,552
Last Sale Date
Nov 2, 1990

Property Information

Block317.15
Lot5.08
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH 1AG2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,342
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,600
11%
Improvement Value:$78,900
89%
Total Assessment$88,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+14.2%
2024$8,431+3.3%
2023$8,161+0.2%
2022$8,149-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$123,552

To:

Sq Ft2,342DeedBook 3884, Page 931

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3742, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1960