Skip to content

15 Hollis RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block317.16
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,696
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
30%
Improvement Value:$89,700
70%
Total Assessment$128,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,450+2.8%
2024$15,028+3.3%
2023$14,548+0.2%
2022$14,526+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 19226, Page 1106

Property Sale

Sale
$397,000

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 6445, Page 40NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/15/2013

Property Sale

Sale
$557,500

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 5606, Page 498Recorded1/4/2006

Property Built

Built

Year Built: 1969